تبلیغات
کارگزاران مراکز مخابرات روستایی کرمانشاه - مخابرات هیچ هزینه‌ای برای روستاها نکرده است

پست‌بانک باید در مناطق روستایی گسترش یابد/ مخابرات هیچ هزینه‌ای برای روستاها نکرده است


خبرگزاری فارس: پست‌بانک باید در مناطق روستایی گسترش یابد/ مخابرات هیچ هزینه‌ای برای روستاها نکرده است

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پست بانک باید در مناطق روستایی گسترش یابد، گفت: مخابرات از محل درآمدهای خود حتی 10 متر کابل هم برای یک روستا هزینه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، رمضانعلی سبحانی‌فر ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از نخستین دفتر پیشخوان روستایی عمومی و دولتی در سبزوار با بیان اینکه پست بانک باید در مناطق روستایی گسترش یابد، اظهار داشت: در برنامه بودجه کشور اعتبارات وزارت ارتباطات به 4 هزار و 800 میلیارد تومان افزایش یافته و براساس برنامه پنجم توسعه ایران باید در منطقه در حوزه ارتباطات به رتبه دوم رسیده باشد و متاسفانه این مهم هنوز محقق نشده است.

وی با بیان اینکه در پیش‌نویس برنامه ششم توسعه ایران باید در زمینه ارتباطات به رتبه نخست منطقه در حوزه بانکداری و تجارت الکترونیک، سلامت بانکداری، خدمات دولتی و عمومی رسیده باشد، تصریح کرد: در بخش دوم این برنامه به پست به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان ارتباطی تکلیف شده تا جایگاه خود را ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه امروز ما باید خدمات دولت الکترونیک و بانکداری از طریق پست را در سراسر کشور گسترش دهیم، یادآور شد: اگر زیرساخت‌های توسعه در این زمینه فراهم نباشد نمی‌توانیم به اهداف برنامه‌ریزی شده دست پیدا کنیم.

سبحانی‌فر با بیان اینکه امروز خدمات ادارات باید از طریق شبکه دولت به مردم ارائه شود، عنوان کرد: متاسفانه برخی از ادارات هنوز در اتصال خود به این شبکه خودداری می‌کنند که باید این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه امروز روستاهای ما باید به شبکه پیشخوان دولت متصل شوند، افزود: باید به سمتی برویم که این خدمات در مناطق کمتر توسعه‌یافته بیش از مناطق دیگر باشد.

سبحانی‌فر در ادامه با انتقاد از عمکرد شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه مخابرات در این مدت از محل درآمدهای خود 10 متر کابل برای یک روستا هزینه نکرده است، افزود: این شرکت از سال 88 به بخش خصوصی واگذار شده و همین مسئله سبب شد تا امروز هزینه‌ای برای خدمت به مردم صرف نشود و این موضوع سبب بی‌انگیزه شدن کارگزاران مخابرات نیز شده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال گذشته اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان از محل USO برای توسعه خدمات در مناطق روستایی اختصاص یافته است، ادامه داد: متاسفانه معلوم نیست این اعتبارات در کجا و چطور هزینه شده است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبات گذرانده شده قرار بود از محل اعتبارات USO هزینه برای کابل‌های به سرقت رفته و اجرای پروژه زمینی‌کردن کابل‌ها اختصاص یابد، اضافه کرد: براساس این مصوبات قرار بود از این محل اعتباری برای پوشش تلفن همراه در مناطق روستایی اختصاص یابد که متاسفانه از این محل نیز اعتباری برای طرح‌ها هزینه نشده است.

سبحانی‌فر با اشاره به وضعیت پست نیز عنوان کرد: ما بنا نداریم که شرکت پست به صورت دولتی باقی بماند و نگاه بر این است که شرکت پست از حالت دولتی خارج شود که بر همین اساس تاکنون بیش از 10 بار اساسنامه این شرکت اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود شرکت ملی پست ایران براساس مصوبه مجلس منحل و مانند مخابرات تبدیل به یک معضل برای کشور شود، ادامه داد: شرکت پست باید به عنوان بخش دولتی پشتیبان بخش خصوصی باشد و در مناطقی از کشور مانند مناطق صعب‌العبور که استقرار دفاتر پیشخوان برای بخش خصوصی توجیهی ندارد، وارد میدان شود و از هزینه‌های دولتی به مردم در این مناطق خدمت ارائه کند.

این مسئول با بیان اینکه براساس برنامه پنجم توسعه، پست بانک‌ها باید در مناطق روستایی ارائه خدمت کنند، عنوان کرد: اگر قرار باشد پست بانک‌ها فقط در مناطق شهری خدمات ارائه کنند در حقیقت به وظایف و برنامه‌ریزی صورت گرفته عمل نشده است و باید این پست بانک‌ها جمع شوند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه پست بانک‌ها باید در مناطق روستایی کمتر توسعه یافته گسترش یابند، گفت: بیش از 30 درصد از جمعیت کشور روستایی هستند و پست‌بانک‌ها باید بتوانند به این مردم ارائه خدمت کنند.  • paper | سامان | اخبار